Kancsalság

A kancsalság, más néven „szemtengelyferdülés” az a szemészeti betegség, amikor a szemtengelyek nem egy vonalban helyezkednek el. Ezáltal a két szem különböző irányba tekint egy fix pont nézésekor. 

Mi a kancsalság?

A kancsalság a binokuláris látást befolyásoló betegség.

Megnyilvánulhat:

  • Egyik szemen
  • Mindkét szemen
  • Állandó jelleggel
  • Időszakosan

* Megjegyzés: Bár a kancsalság csak az egyik szemen fordulhat elő, az agyi területeken zajló összetett folyamatok gyakran mindkét szemen láthatóvá teszik a betegséget, és mindkét szemet érintik.

A szemizmokról

A szem a szemgolyóban található 6 szemmozgató izomnak köszönhetően mozog. 

  • 2 vízszintes
  • 2 függőleges
  • 2 ferde

Ezek koordinálják az összes szemmozgást a központi idegrendszerben zajló összetett folyamatok részeként. Az extraokuláris izmok az élet első hónapjaiban alakulnak ki, és ahhoz, hogy a tekintet irányát helyesen tájoljuk, mindegyiknek abszolút szinkronban kell lennie. A kancsalság a köztük lévő harmonikus működés hiányát jelenti. 

Mi okozza a kancsalságot?

A kancsalságnak több oka is lehet. Általában gyermekkorban jelentkezik genetikai rendellenességek miatt, de fennáll annak kockázata, hogy felnőttkorban, más betegségek következményeként alakul ki. 

  1. A kancsalságot elvileg az öröklődés okozza. Az esetek 80%-ában a kancsalság öröklődik, ha a családban asztigmatizmus, rövidlátás vagy távollátás van. Vannak azonban olyan esetek is, amikor a gyermeknél akkor is jelentkezik a betegség, ha a családban nem volt korábban fénytörési hiba, de más látásproblémák vannak.
  2. A veleszületett kancsalság vagy infantilis kancsalság oka az agyban a stabil kapcsolatok kialakulásának elmaradása.
  3. Az idegrendszert érintő betegségek okozhatnak kancsalságot.
    • Agyidegbénulás
    • Agydaganatok
    • Fejsérülés
    • Újszülöttkori neurológiai anamnézis, mint például diszmaturitás, koraszülöttség, agyi bénulás vagy agyhártyagyulladás.
  4. A túl nagy dioptriák is okozhatják ezt a betegséget.
    • A két szem közötti nagy dioptriakülönbség miatt ez előfordulhat.
    • A súlyos rövidlátás „nehéz szem szindrómát” – egy bizonyos típusú kancsalságot – okozhat.
    • A nagyfokú távollátás többnyire konvergens kancsalsággal jár
  5. Az orbitális csontok veleszületett elváltozásai is okozhatnak kancsalságot. Ilyen például a Crouzon-kór.
  6. Az orbitális struktúrák sérülése is vezethet kancsalsághoz.
  7. Az orbitális daganatok is
  8. Az extraokuláris izmok veleszületett rendellenességei, vagy az extraokuláris izmok fertőzései és gyulladásai kiválthatnak kancsalságot.
  9. Pajzsmirigybetegségek, mint például a Graves-kór, vagy más autoimmun pajzsmirigybetegségek.
  10. Autoimmun betegségek: szklerózis multiplex, mitokondriális betegség, myasthenia gravis.
  11. Az extraokuláris izmok véletlen károsodása különböző anyagok szemgödörbe történő befecskendezésével. Ebben az esetben a kancsalság kettős látással jár együtt különböző szemészeti műtétek helyi érzéstelenítése után: glaukóma, retinaleválás stb.
  12. A szürkehályog és az egyoldali ptosis, más néven ” csüngő szemhéj” okozhat kancsalságot, mivel csökkentik a látásélességet az egyik vagy mindkét szemen.
  13. Az öregedés egy másik tényező lehet, amely kedvez a kancsalságnak.
  14. A képernyők előtt, közeli látótávolságban eltöltött hosszabb idő.

Hányféle kancsalság létezik?

A szemészeti betegség többféleképpen is megnyilvánulhat.

  1. A tekintet tájolásától függően lehet:
    • Konvergens/ezotropikus kancsalság, amikor a szem az orr felé néz (befelé).
    • Divergens/exotróp kancsalság, amikor a szem a fül felé néz (kifelé).
    • Hypertropia, amikor a szem felfelé ferdül.
    • Hypotropia, amikor a szem lefelé néz.
  2. Az intenzitás függvényében:
    • Kismértékű kancsalság – ezekben az esetekben a betegséget akkor veszik észre, amikor a páciens fáradt. A fennmaradó időben sikerül kontrollálniuk, és a binokuláris látásuk optimálisan működik.
    • Nagyfokú kancsalság – itt a páciens szemei már nincsenek összhangban, és diplomópiától (kettős binokuláris látás) szenved. A szemek közötti eltérés szöge azt jelenti, hogy a képet az agy már nem egyként érzékeli, ami átfedéseket eredményez. 
  3. A megjelenési életkor szerint: 
    • Gyermekkori/kongenitális kancsalság. Csecsemőknél az első 6 hónapban jelentkezik.
    • Szerzett kancsalság. Bármikor előfordulhat, és az előző szakaszban felsorolt okok közül egy (vagy több) okozhatja. Rendszerint szintén gyermekkorban, 2 és 6 éves kor között válik nyilvánvalóvá.
  4. Gyakoriság szerint:
    • Állandó kancsalság
    • Időszakos kancsalság
  5. Egyéb osztályozások:
    • Monokuláris kancsalság VS. Váltakozó kancsalság
    • Bénulásos kancsalság VS. Restriktív kancsalság

Kancsalság gyermekeknél

A csecsemő életének első 6 hónapját a fiziológiai instabilitás időszakának tekintik, amikor normálisnak tekinthető, hogy a csecsemő szeme eltér a normál helyzetétől. Ezek a kancsalság időszakos és általában kifelé irányul (divergens kancsalság). A 6 hónapos kor után a csecsemő tekintetének stabilnak és párhuzamosnak kell maradnia. Ha nem, akkor a kancsalság súlyosságának megfelelően szakorvosi beavatkozásra van szükség a kancsalság kezelésére.

A szülőnek folyamatosan figyelnie kell a gyermek fejlődését e tekintetben, mivel a kancsalság késői felismerése súlyos amblyopiához (az egyik/két szem elégtelen teljesítménye) vezethet. A „szemtengelyferdülés” emellett más betegségek, például retina- vagy idegkárosodás, szemdaganat, veleszületett szürkehályog és fejlődési rendellenességek tünete is lehet.

Kezelésként a kicsik számára különböző terápiák vagy kezelések állnak rendelkezésre, mint például a VTS-terápia, de a kancsalsági műtét is. Konzultációt követően a csecsemő 24 hónapos koráig ajánlható a műtéti beavatkozás. Ez megismételhető, mivel a látás és az extraokuláris izmok 18 éves korig tovább fejlődnek.

Kancsalság felnőtteknél

Felnőtteknél a szerzett kancsalságnak különböző okai lehetnek. 

  • Ezek általában kóros jellegűek – neuro-izomrendszeri betegségek, traumás agysérülés, szemészeti vagy koponyán belüli daganatok vagy agyvérzés okozta szem-motoros bénulás.
  • A betegség kialakulásának kockázata azonban az életkor előrehaladtával is magas. Ez a fajta kancsalság általában kettős látásban nyilvánul meg. Mivel korábban normális binokuláris látásuk volt, a betegeknek sikerül figyelmen kívül hagyniuk az egyik képet azáltal, hogy becsukják az egyik szemüket, vagy keresnek egy olyan pozíciót, ahol átfedik őket.
  • Felnőtteknél is előfordulhat visszamaradó kancsalság (műtött, de nem teljesen korrigált) vagy folyamatos kancsalság (amely a műtét után megváltozott). 

A kancsalságban szenvedő felnőttek számára számos kezelési lehetőség létezik. 

  • Az enyhén súlyos kancsalság korrigálható prizmás szemüveggel.
  • Kisebb vagy időszakos eltérések esetén botulinum toxint alkalmaznak. Hasznos az extraokuláris izmok bénulása esetén is, valamint akkor, ha a páciensnek már több sikertelen műtéte volt.
  • Ha a páciensnél súlyos formában jelentkezik, több műtétre is szükség lehet, különösen, ha a kancsalság 1 éves kor alatt alakult ki, és súlyos amblyopiával jár együtt. 

Miként diagnosztizálják a kancsalságot?

Ez egy összetett folyamat, amely magában foglalja:

  • Az örökletes családi kórtörténet ellenőrzését
  • A szemgolyó mozgásának vizsgálatát
  • Szemhomályosság ellenőrzését
  • Az eltérési szög bemérését
  • Prizmateszt végzését

Hogyan lehet kezelni a kancsalságot?

A kancsalság kezelésének módja a betegség formájától és a beteg életkorától függően változik. 

  1. Ha enyhe formáról van szó, amely fénytörési hibával társul, akkor ajánlott (a fénytörési hibának megfelelő dioptriájú) szemüveget viselni prizmás lencsékkel, amelyek egyenes tartásra kényszerítik a szemet.
  2. Kancsalság és lusta szem szindróma esetén egyoldalú vagy alternatív okklúzió (a gyenge szem látásának helyreállítása), szemüveg és ortoptikai gyakorlatok (a binokuláris látás serkentése; szakrendelőkben vagy otthon is végezhető szakorvosi irányítás mellett) javallott.
  3. Súlyos formákban, amikor az eltérés szöge meghaladja a fiziológiai határt, sebészeti beavatkozás javasolt.

Ha szemészeti problémával küzd, a Dr. Holhoș szemészeti klinikák szakemberei a legmodernebb technológiákkal várják Önt, és a lehető legjobb ellátásban részesítik.

Dr. Teodor Holhos, szemészsebész által orvosilag felülvizsgált szöveg
Írta Dr. Holhos csapata
Rendellenességek

A nystagmus az a szemészeti rendellenesség, amely esetén a szemek ismétlődő és akaratlan mozgásokat végeznek. Tudjon meg többet a további tünetekről és kezelési lehetőségekről.

A dyschromatopsia egy általános kifejezés különböző látászavarokra utal, amelyek jellemzője a színérzékelés hiányossága.

A „lebegő foltok” gyakran ártalmatlanok és természetes velejárói az öregedési folyamatnak. Tudja meg, mi okozza őket, és miként enyhítheti a tüneteket.

A szemallergiák a szervezet allergénre adott reakciója, ami a szem gyulladását és viszketését okozza. A leggyakoribb szemallergiák szezonálisak.

Az okuláris migrén a leggyakrabban a 40-es korosztályban fordul elő. Látászavarokban és akár átmeneti vakságban nyilvánul meg.

A keratitis, más néven „szaruhártyafekély”, a szaruhártya gyulladása. Ha korán felismerik, a szembetegség könnyen kezelhető és gyorsan gyógyul.

A diplopia egy olyan szemészeti betegség, amely során két képet látunk ugyanarról a dologról. A rendellenesség bárkit érinthet, de 60 éves kor után gyakoribb.

A xantelazma a xanthomák családjába tartozik, és a szem körüli bőrsejtek zsírlerakódásait jelenti. Sárga, ártalmatlan dudorok formájában észlelhető.

A színvak emberek másképp érzékelik a színeket, mint a legtöbb ember. A legtöbbször ez a szembetegség megnehezíti bizonyos színek megkülönböztetését.

Az epiphora olyan szemészeti rendellenesség, amely a szem túlzott könnyezésével jelentkezik. Legtöbbször nem súlyos, és magától elmúlik. Ha azonban ezt tapasztalja, és a probléma továbbra is fennáll, javasoljuk, hogy kérjen időpontot egy szemészeti vizsgálatra. A kezelés az epiphora okától függően eltérhet. 

Ha sárga foltot veszel észre a szemed fehérjén, akkor nagy valószínűséggel pingueculával van dolgod. Ez a szemészeti rendellenesség nem súlyos, de a tünetek kellemetlenek lehetnek. Tudjon meg mindent a pinguecula kezeléséről, és ami még fontosabb, a megelőzéséről. 

Az entropium az a szemészeti rendellenesség, amikor a szemhéj befelé fordul. Eltér az ektropiumtól, amikor a szemhéj kifelé fordul. Leggyakrabban idősebb embereknél fordul elő, és általában csak az alsó szemhéjat érinti.

Ön is szenvedhet szemészeti toxoplazmózisban anélkül, hogy tudna róla. Ez a retinális rendellenesség rendkívül gyakori századunkban, és szempanaszokban és homályos látásban nyilvánul meg.

A szemhéjkifordulás az a szemészeti rendellenesség, amikor a szemhéj és a szempillák eltávolodnak a szaruhártyától, és kifelé fordulnak.

A fejfájás egyik leggyakoribb típusa a szem eredetű fejfájás. Szemészeti rendellenesség következtében jelentkezik.

Blepharitis, vagyis szemhéjszéli gyulladás a szemhéjak gyulladásában megnyilvánuló szemészeti megbetegedés. A szemhéjak tövénél a beteg apró kéregszerű, megszilárdult olajrészecskékből vagy baktériumokból álló kéregszemcséket észlel, amelyek a szem sarkánál lévő ráncban gyűlnek össze.

Az uveitis az uvea (szőlőhártya) gyulladásos megbetegedése, amely a látás megváltozásával és szemfájdalommal jelentkezik.

A leggyakoribb szemészeti betegségek közé tartozik a szemárpa. Ez a köznyelvben „árpa” néven ismert, és a szemhéjak fertőzése.

A csüngő szemhéj orvosi nyelven „ptosis palpebrae” néven ismert. Úgy jelentkezik, hogy az egyik vagy mindkét szem látónyílása beszűkül, ami esztétikai és funkcionális kellemetlenségeket okoz. 

Az amblyopia egy látásprobléma, amely a köznyelvben „lusta szem” néven ismert. Ez az állapot az egyik vagy mindkét szemen előfordulhat, és a tanulmányok szerint a lakosság körülbelül 3%-a szenved ebben a szembetegségben.

A „száraz szem” vagy „fáradt szem” érzése az orvosi szakkifejezésekben „száraz keratoconjunctivitis” vagy „xerophthalmia” néven fordul elő, és a könnyfilm működési zavarára utal.

A kancsalság, más néven „szemtengelyferdülés” az a szemészeti betegség, amikor a szemtengelyek nem egy vonalban helyezkednek el. Ezáltal a két szem különböző irányba tekint egy fix pont nézésekor. 

A kötőhártya-gyulladás az egyik leggyakoribb szembetegség. Felnőtteknél, gyermekeknél és csecsemőknél egyaránt előfordulhat.

A jégárpa a felső vagy alsó szemhéj gyulladásában nyilvánul meg. Ez az egyik leggyakoribb szemészeti állapot, és akkor fordul elő, ha a szem faggyúmirigyeinek kiválasztása elzáródik. A jégárpa „chalazion” néven is előfordulhat.

A makuladegeneráció a makula és ezáltal a központi látás minőségének romlásával jár. Ez a betegség nem érinti a perifériás látást, így nem vezethet teljes vaksághoz.

A távollátás befolyásolja a közeli tárgyak látását. Lehet, hogy a távoli tárgyakat tisztán látja, de a közelebbi tárgyak, akár egy könyvben lévő szavak is, általában nem fókuszálhatók. A távollátás akkor fordul elő, amikor a szem nem fókuszálja megfelelően a fényt a retinára (a szem hátsó részén lévő fényérzékeny rétegre).

A rövidlátás egy olyan állapot, amely a fénytörési hibák kategóriájába tartozik (az asztigmatizmussal és a távollátással együtt). Általánosságban a rövidlátás homályos távoli látásként jelentkezik, míg a közellátás nem okoz problémát.

Az asztigmatizmus a rövidlátáshoz és a távollátáshoz hasonlóan fénytörési hiba. Általánosságban elmondható, hogy a rendellenesség a tárgyak, felületek távolságától függetlenül homályos, elmosódott látásban nyilvánul meg.

A presbyopia az életkorral összefüggő rendellenesség, amelyet a közelre való látás csökkenése jellemez. Általában 40 éves kor körül jelentkezik.

A szürkehályog egy gyakori szemészeti megbetegedés, amely a látás fokozatos elvesztését okozza a lencse átlátszóságának csökkenése miatt. Tanulmányok szerint a lakosság mintegy 50%-a veszíti el látását ennek az állapotnak köszönhetően.

A szürkehályog egy meglehetősen gyakori szembetegség, amikor a  szemlencse fokozatosan elveszíti az átlátszóságát és elszürkül, és amely fokozatos látásromlást okoz.

A diabéteszes retinopátia a cukorbetegségnek a szemen jelentkező szövődménye, amelyet a magas vércukorszint és a szem mögötti fényérzékeny szövet (retina) érrendszerének károsodása okoz.

A retina a szemgolyó mélyén, a szem hátsó részén található fényérzékeny
réteg. Ez a központi idegrendszeri szövet egy darabja, amely egy fókuszált kétdimenziós képet hoz létre, amit a retina sejtjei elektromos impulzussá alakítanak át, amely a képet a vizuális érzékelés létrehozásához közvetíti.

Az epiretinális membrán az üvegtest hátsó része és a retina központi területe, a makula közötti határfelület rendellenessége.

Az üvegtest a szemgolyó közepén, a lencse és a retina között helyezkedik el, és „gélként” jelenik meg. Az egészséges üvegtest teljesen átlátszó, így a fény gond nélkül eljut a retinára, és ezáltal tiszta látást biztosít.

A glaukóma krónikus, kétoldali szembetegség, amelyet a látóideg rostjainak fokozatos pusztulása jellemez, amely ideg felelős a szemből az agyba történő információátvitelért.

A keratoconus egy degeneratív betegség, amely a szaruhártya fokozatos deformációjában és elvékonyodásában nyilvánul meg. Általában serdülőkorban jelenik meg, férfiakat és nőket egyaránt érint, és felnőttkorig fokozódik.

LÁSD Összes
EGYEZTESSEN IDŐPONTOT

Időpontot gyorsan foglalhat a jobb oldali űrlap segítségével, vagy telefonon keresztül. A recepción dolgozó kollégáink szívesen tájékoztatják Önt a szabad időpontokról és a szükséges információkról. Az űrlap kitöltése nem időpont egyeztetés vagy időpont megerősítés, hanem időpontigénylés. Csapatunk felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy ellenőrizze az orvosok elérhetőségét és időpontot egyeztessen.

A rendelők és klinikákelhelyezkedése

Betegtájékoztató a konzultációra/műtétre történő időpont-egyeztetéshez

Az a páciens, aki a konzultációra/műtétre szóló időpontot egyszer, legalább egy nappal az időpont előtt lemondja, ugyanolyan feltételek mellett jogosult egy második időpontra.
Ha a páciens a második alkalommal is lemondja a konzultáció és/vagy műtét időpontját, új időpontot csak akkor kap, ha elfogadja az előzetes fizetést (fizetési megbízással vagy készpénzzel a recepción) úgy a konzultációra, mint a műtétre vonatkozóan.
Az a beteg, aki nem jelenik meg a konzultáción/műtéten, nem mondja le az időpontot, és nem válaszol a hívásokra, csak akkor kérhet második időpontot, ha a konzultációért/műtétért előre fizet.
A Prk/Femtolasik/Smile Pro retina- vagy lézeres műtétre időpontot kérő páciensek a műtét költségének 30%-át előre fizetik. Az időpontot csak az előleg átvétele után egyeztetjük. Ha a páciens a műtét előtt legalább 48 órával jelzi, hogy objektív okokból nem tud megjelenni, a teljes előleget visszafizetjük. Ha a páciens nem jelenik meg, és nem jelzi legalább 48 órával korábban, hogy nem tud megjelenni, a befizetett előleg kártérítés címén elveszettnek minősül, és nem térítjük vissza.






    Szeretne megválni a szemüvegétől?
    Fénytörési rendellenesség
    Amennyiben vizsgálatai nem javasolják a SMILE Pro műtétet, beleegyezik, hogy a kínálatunkból - PRK, FemtoLASIK, SMILE, Presbyond, multifokális műlencseimplantátum -
    egy másik műtétet javasoljunk?
    Szenved-e egyéb szembetegségben? Diabéteszes retinopátia, glaukóma, nystagmus (szemtekerezgés), amblyopia (lusta szem), stb?

    Szenved-e krónikus betegségekben - magas vérnyomás, cukorbetegség stb.