I. generáció – PRK
II. generáció – FemtoLASIK
III. generáció – Lentikuláris műtét
A lézeres refraktív sebészet az elmúlt években hosszú utat járt be, és a mögötte álló technológia minden egyes generációval egyre jobbá és jobbá válik. Az első refraktív lézernek, a PRK technológiával az 1980-as években kifejlesztett első generációs lézernek sikerült áttörnie egy technológiai korlátot, és először kínálta fel a dioptriás betegek számára a szemüveg nélküli látás lehetőségét. Közel 30 évvel később jelent meg a második generációs refraktív lézer, a LASIK, amely lehetővé tette a látás helyreállítását minimális kényelmetlenséggel, és a plusz dioptriákat is lefedte. E technológia még újabb változata lehetővé teszi a femtolézerrel történő bemetszést, és FemtoLASIK-nak nevezik. Ez pontosabb és gyorsabb. A szaruhártya átformálása azonban továbbra is a PRK műtétnél használt lézerrel történik.
A harmadik generációs lézer, és a legújabb, legerősebb lézer a lentikuláris műtét, ami lényegében egy teljesen új technológia, amely egy lebenyt készít a szaruhártyán, és a lebeny eltávolításával megváltoztatja a szaruhártya alakját, korrigálva a fénytörési hibát.
A 3 lézergeneráció különböző technológiákat, különböző eszközöket és berendezéseket, valamint különböző orvosi megközelítéseket foglal magában. Ezeket csak bizonyos esetekben, alapos és nagyon specifikus vizsgálatok után lehet javasolni.
Az egyes esetekben szükséges vizsgálatok alapvető fontosságúak, mivel gyakran ezek jelentik a különbséget egy esetleges szövődmény és egy sikeres beavatkozás között.
Erre példa a szaruhártya-vizsgálatok sorozata, amelyet 3 különböző, a szaruhártya egy-egy szegmensének megfelelő géppel végeznek. Ezek közül kiemelkedik az MS-39 multifunkcionális gép, amely egy nagy teljesítményű OCT és topográf, amely a szaruhártya kiemelkedő részletességét és elemzését kínálja. A HD-felvételek több részletet és kiváló felbontást kínálnak, és a legapróbb részletekig feltárják a szaruhártya szerkezetét. Az MS-39 készülékkel végzett vizsgálatok lehetővé teszik, hogy akár a kezdődő keratoconust is diagnosztizáljuk, és így elkerüljük az esetleges komplikációkat, amelyek a lézeres műtét során jelentkezhetnek.
A fénytörési hibák másik pólusán a presbyopia áll, amely nem olyan refraktív hiba, mint a myopia vagy a távollátás. A presbyopia az életkor előrehaladtával, általában 40 éves kor után jelentkezik, és homályos látásban nyilvánul meg, különösen közelre, mivel a lencse veszít rugalmasságából és akkomodációs képességéből is. Dr. Holhoș klinikáin a presbyopia lézeres műtétjét is végezzük, amely egy minimálisan invazív, minden egyes szemre szabott kezelést jelent, amely módosítja a szaruhártya refrakciós erejét, különbséget téve a két szem között. A műtét néhány percet vesz igénybe, és mindkét szemen ugyanabban az ülésben, helyi érzéstelenítésben végezzük el.