
Keratitis (szaruhártyafekély)
A keratitis, más néven ” szaruhártyafekély „, a szaruhártya gyulladása. Az okok lehetnek nem fertőzőek, és a betegség kevésbé súlyos vagy fertőző, ilyenkor a tünetek súlyosabbak.
Korai felismerés esetén a keratitis könnyen kezelhető, gyorsan gyógyuló szembetegség. Ellenkező esetben a fertőzés átterjedhet a szem más területeire, és akár vaksághoz is vezethet.
Feltétlenül keressen fel egy szemorvost, ha a keratitis tüneteit észleli: szempanaszok, homályos látás, túlzott könnyezés, idegentest-érzés vagy szempirosság.
Mi a keratitis és hányféle lehet?
A szaruhártya olyan, mint egy átlátszó ablak, 0,9 mm vastag a széleinél és 0,5 mm a közepén. A szem szivárványhártyáját és pupilláját fedi. Fő szerepe a szem védelme és a fénynek a retinára való fókuszálása.
Keratitis vagy szaruhártyafekély akkor keletkezik, amikor a szaruhártya begyullad. A betegségnek az okától függően két típusa lehet: fertőző vagy nem fertőző.
- A nem fertőző keratitist okozhatja kisebb sérülés, például hosszan tartó kontaktlencse viselés, nem megfelelő kontaktlencse-higiénia vagy a szembe került idegen tárgy.
- A fertőző keratitist „mikrobiális keratitis” vagy „bakteriális keratitis” néven is ismerik, és baktériumok vagy mikrobák okozzák. Köhögés, tüsszentés vagy a fertőzött tárgyak megérintése útján terjedhet emberről emberre. A kezeletlen fertőző keratitis az érintett beteg számára a vakság nagy kockázatával jár.
Melyek a kockázati tényezők?
Bárki elkaphatja a keratitist. A fő kockázati tényező azonban a kontaktlencse.
- Kontaktlencsék. Növelik a keratitis kockázatát, mind a fertőző, mind a nem fertőző keratitisét. A problémának több forrása is lehet: az ajánlottnál hosszabb ideig tartó viselés, a nem megfelelő fertőtlenítés vagy a kontaktlencse viselése úszás közben. A keratitis gyakrabban fordul elő azoknál, akik folyamatosan kontaktlencsét viselnek, mint azoknál, akik csak napközben hordják.
- Alacsony immunitás. Ha az immunrendszere gyengült valamilyen betegség vagy gyógyszeres kezelés miatt, nagyobb a kockázata a szaruhártyafekély kialakulásának.
- Kortikoszteroidok. A kortikoszteroid szemcseppek használata valamely szembetegség kezelésére növelheti a fertőző keratitis kialakulásának kockázatát, vagy súlyosbíthatja a már meglévő keratitist.
- Szemkárosodás. Ha a múltban olyan sérülést szenvedett, amely hatással volt a szaruhártyájára, nagyobb valószínűséggel alakulhat ki keratitis a jövőben.
Mi okozza a keratitist?
A fertőző keratitis okai
- Baktériumok (staphylococcus, streptococcus és pseudomonas)
- Gombák vagy paraziták – ezek az organizmusok a kontaktlencse felületén vagy a lencsetesten élhetnek. A szaruhártya szennyeződhet, amikor a lencse a szemben van, és fertőző keratitist okozhat.
- Vírusok (herpes simplex és herpes zoster)
- Szennyezett víz (a vízben lévő baktériumok, gombák és paraziták – különösen az óceánokból, folyókból, tavakból és melegvizes medencékből – úszás közben a szembe kerülhetnek. A keratitis kockázata azonban csökken, ha egészséges a szaruhártyája, és korábban nem szenvedett szaruhártyasérülést).
A nem fertőző keratitis okai
- Sérülések a szemen. A szaruhártya felszínét megkarcoló vagy megsértő tárgy nem fertőző keratitist okozhat. Továbbá, ha a sérülés lehetővé teszi mikroorganizmusok bejutását a sérült szaruhártyába, a keratitis fertőzővé válhat.
- Szemszárazság – ebben az esetben a betegnek problémája van a könnyfilmmel, amely nem tudja optimálisan ellátni a szem védelmét szolgáló funkcióját. Így száraz és irritált szem szindróma alakul ki, ami később keratitishez vezethet.
- Kontaktlencse viselése hosszabb ideig.
- Idegen test jelenléte a szemben.
- Hosszan tartó ultraibolya fénynek való kitettség.
- A-vitaminhiány.
- Szemhéjbetegség.
- Allergia.
Melyek a tünetei?
A keratitis leggyakoribb tünetei közé tartoznak a következők:
- Szemfájdalom és kellemetlen érzés
- Túlzott könnyezés (nem összetévesztendő az epiphorával)
- Vörös, irritált szem
- Fényérzékenység (fotofóbia)
- Homályos látás
- Fájdalom vagy irritáció miatti szemhéjnyílási problémák
- Idegentest érzése a szemben
- Csökkent látásélesség
Hogyan diagnosztizálható a keratitis?
Ha a keratitis bármelyik tünetét észleli magán vagy szerettein, keressen fel egy szemklinikát. Ha kontaktlencsét visel, ne tegye be, amíg nem keresi fel a szakembert. Vigye magával a kontaktlencséit és azok tartóját.
Az általános szemészeti vizsgálat során az orvos először is kérdéseket tesz fel Önnek a kórtörténetéről és a tüneteiről. Ezután a következő vizsgálatokat végzi el:
- Látásélesség-vizsgálat (a látás minőségének felmérésére)
- Lámpás vizsgálat (a pupilla reakciójának, méretének és egyéb tényezőknek az ellenőrzése)
- Réslámpás mikroszkóp. A műszer egyszerre egy szembe világít bele, így az orvos alaposan megvizsgálhatja a szem külső és belső részét. A szemorvos fluoreszcein anyagot juttathat a szem felszínére, hogy megnézze, van-e sérülés a szaruhártyán.
- Laboratóriumi vizsgálatok. A szakorvos könny- vagy sejtmintát vehet a szaruhártyájából, hogy elküldje a laboratóriumba. Külön mintát vehet a kontaktlencse tartójából is. Ez segít meghatározni a keratitis okát és elkészíteni a kezelési tervet.
Hogyan kezeljük a keratitist?
Mivel a szaruhártyafekélyek okai annyira különbözőek, a szemészeti kezelési eljárások is eltérőek.
A nem fertőző keratitis kezelése
Ha a nem fertőző keratitisz enyhe esetével van dolga, az állapot valószínűleg magától meggyógyul. Azonban mindenképpen orvoshoz kell fordulnia. Azt is javasolhatják, hogy használjon műkönnyet (szemcseppet).
Ha súlyosabb, nem fertőző keratitisről van szó, és túlzott könnyezéssel és szemfájdalommal küzd, antibiotikus szemcseppeket írhatnak fel Önnek a fertőzés megelőzésére.
A fertőző keratitis kezelése
- Bakteriális keratitis: A fertőzés súlyosságától függően, enyhe esetekben antibiotikumos szemcseppeket lehet használni. Közepes vagy súlyos esetekben szájon át szedhető antibiotikumokat írhatnak fel.
- Gombás keratitis: Gombaellenes szemcseppekkel és szájon át szedhető gyógyszerekkel kezelhető.
- Vírusos keratitis: Az eset súlyosságától függően műkönny, vírusellenes szemcseppek vagy szájon át szedhető vírusellenes gyógyszerek írhatók fel.
- Parazitás keratitis: Ez a keratitis nehezen kezelhető. Antibiotikus cseppeket írhatnak fel. Súlyos esetben akár szaruhártya-átültetésre is szükség lehet.
A szemészorvos a fertőzés javulása vagy megszűnése után kortikoszteroid szemcseppeket is felírhat (nem gombás keratitis esetén). Ezek a cseppek segítenek a gyulladás csökkentésében és a hegesedés megelőzésében.
Keratitis műtét
A keratitis kezelésére szolgáló szemészeti műtét során a sérült szaruhártyát egészséges donor szaruhártyával helyettesítik. Szaruhártya-átültetésre akkor van szükség, ha:
- A betegség nem reagál a gyógyszeres kezelésre.
- A szaruhártya hegesedése súlyosan befolyásolja a látást.
Hogyan előzhetjük meg a szembetegséget?
Csökkentheti a keratitis kialakulásának kockázatát, ha:
- Követi a kontaktlencsék viselési idejére, tisztítására és fertőtlenítésére vonatkozó utasításokat.
- Betartja a megfelelő kézhigiéniát (különösen a kontaktlencsék felhelyezése előtt, vagy ha beteg emberekkel van dolga).
- Vegye ki a kontaktlencsét fürdés előtt (zuhanyozás, úszás, pezsgőfürdő stb.).
- Viseljen védőszemüveget, ha olyan tevékenységeket végez, amelyek szemkárosodást okozhatnak.
- Viseljen napszemüveget, hogy megvédje magát az UV-fénytől.
Gyakori kérdések
1. Melyek a keratitis lehetséges szövődményei?
A keratitis lehetséges szövődményei a következők:
- Krónikus szaruhártyagyulladás és hegesedés.
- A szaruhártya krónikus vagy visszatérő vírusfertőzései.
- Átmeneti vagy tartós látásromlás.
- Vakság.
2. Mi a különbség a keratitis és az uveitis között?
Az uveitis és a keratitis közötti különbség a gyulladás helyével kapcsolatos. A jelek és tünetek hasonlóak, de az uveitis a szemhéjat érinti. Az uvea a szem középső rétege, amely magában foglalja a szivárványhártyát, a kéreghártyát és a sugártestet. A keratitis a szaruhártyát, a szivárványhártya feletti védőréteget érinti.
Egy másik, hasonló tünetekkel járó szembetegség a kötőhártya-gyulladás. Ez a kötőhártyát, a szemhéjat „bélelő” szövetet érinti. Keratoconjunctivitise lehet, ha a gyulladás a szaruhártyát és a kötőhártyát is érinti. A gyermekeknél általában ennek az állapotnak egy enyhe formája alakul ki. Ebben az esetben kötelező a gyermekszemész szakorvosi konzultáció.
A Dr. Holhoș szemészeti szakrendelő hálózat magas színvonalú szolgáltatásokat nyújt kolozsvári, gyulafehérvári, nagyszebeni, tordai és medgyesi klinikáin. Ne habozzon időpontot kérni egy konzultációra, ha szemészeti problémája van.