- A távollátás a leggyakoribb látásprobléma az óvodáskorú gyermekeknél.
- 10 vidéki gyermekből 3-nak van szemproblémája
- A személyek 56%-a nem tudja, hogy a gyermeknek 2 éves koráig 6 havonta el kell mennie egy szűrővizsgálatra.
2022 szeptemberétől 2023 januárjáig a Dr. Holhoș szemészeti hálózat ingyenes szűrési kampányt hajtott végre óvodások számára, amelynek célja a kisgyermekek esetleges fénytörési hibáinak korai felismerése és a gyermekek szemészeti ellenőrzésének fontosságára való figyelemfelhívás volt. A fiatal pácienseket a legmodernebb Plusoptix készülékkel, egy speciálisan a nem invazív szemszűrésre kifejlesztett technológiával vizsgálták. A vizsgálatot 1 méter távolságból végezték, és mindezt játék formájában, így a kicsik biztonságban érezték magukat az egész folyamat alatt.
A kampány eredményeiből kiderült, melyek a leggyakoribb szemproblémák, hogy a vidéki gyerekek körében mennyivel több az érintett, mint a városi gyerekeknél, és hogy mennyire fontos a megelőzés és a szemproblémák korai korrekciója.
Mindez rendkívül fontos egy olyan környezetben, ahol a képernyő előtt töltött idő egyre nő, a világjárvány és a D-vitamin hiánya pedig súlyosbítja a látásproblémákat. A Szemorvosok Szövetségének tanulmánya szerint az online iskoláztatás akár hússzorosára is növelte a gyermekek képernyő előtt töltött idejét, és becslések szerint a következő 30 évben mintegy 5 milliárd embernek lesznek látásproblémái.
A távollátás a leggyakoribb látásprobléma az óvodáskorú gyermekeknél.
A fő megállapítás az volt, hogy a vizsgált 1150 óvodáskorú gyermek 20%-ánál találtak látásproblémát. Ez érthető, tekintve, hogy a legtöbb szembetegség genetikai eredetű.

A szűrési kampányban részt vevő óvodás gyermekeknél a leggyakoribb betegség a távollátás volt. A távollátó betegek nehezen látják jól a közeli tárgyakat. Az óvodáskorú gyermekeknél ez az állapot általában genetikai eredetű, és fontos, hogy a problémát korán kezeljék. A kezeletlen távollátás amblyopiához, más néven „lusta szemhez” vezethet. Ennek oka, hogy a gyengén látó szemet az agy „figyelmen kívül hagyja”, és ha a fénytörési hiba nem kerül korrigálásra, fennáll a veszélye annak, hogy az érintett szem soha nem lát olyan jól, mint az egészséges. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb gyermek a távollátás enyhe formájával születik, ami nem igényel szemüveget, és nem kell aggódnunk. Az óvodások vizuális tevékenységei közé tartozik a közelről történő erőfeszítés, de sok szabadtéri, szabadban végzett játékkal is párosulnak, ami a szem nagyobb mértékű pihentetését teszi lehetővé.
Az óvodások leggyakoribb szemproblémái között a második helyen az asztigmatizmus állt. Az asztigmatizmusban szenvedő óvodások a tárgyak távolságától függetlenül homályosan látnak. Az állapot lehet genetikai eredetű is, de már fiatal korban is kialakulhat.
A rövidlátás volt a harmadik leggyakoribb látásprobléma az óvodásoknál (3-6 éves gyermekek), de a fiatal és idősebb iskolásoknál (7 év felett) a leggyakoribb. A rövidlátás homályos távolbalátásként jelentkezik, és gyakran genetikai probléma. Kialakulhat fokozatosan vagy gyorsan, de szemészeti szakorvosi konzultáció alapján korai korrekció javasolt.
A rövidlátás kialakulásának kockázatai közé tartozik: a képernyők (számítógép, telefon, TV stb.) gyakori használata, a mesterséges fényben való tartózkodás, és természetesen a genetikai örökség. Az elmúlt három évben az online tevékenységek kerültek túlsúlyba – az iskolások több órát töltenek a képernyők előtt, közelről (30-40 cm), helytelen testhelyzetben (görnyedt háttal, előrehajolva), ráadásul a szemüket is megerőltetik, ami a rövidlátás esetek növekedéséhez vezet az iskolások körében.
– Dr. Țicle Alexandra, a Dr. Holhoș klinika gyerekszemész szakorvosa
Az eredmények azt mutatták, hogy az óvodáskorú gyermekek között kombinált fénytörési hibák (asztigmatizmussal kombinált hiperszeműség vagy asztigmatizmussal kombinált rövidlátás) és korrigálatlan kancsalság is előfordul.
A kezeletlen fénytörési hibáknak súlyos hosszú távú következményei vannak. Az Orbis International egy nemrégiben készült tanulmánya szerint a gyermekek rövidlátása szorongást vagy depressziót okozhat, mivel rosszul teljesítenek az iskolában, nehezen sportolnak és könnyen bántalmazzák őket.
A látássérült gyermekek iskolai teljesítményéhez kapcsolódik egy másik Wilmer Eye Institute – Johns Hopkins Medicine klinikai tanulmány. A kutatók 3 éven keresztül 2304 általános és középiskolás diák tanulmányi teljesítményét elemezték. A gyerekek rendszeres szemvizsgálatot és ennek megfelelően szemüveget kaptak. A tanulmány kimutatta, hogy a szabványosított olvasási és matematikai teszteredmények jelentősen megnőttek már egy évvel azután, hogy a tanulók szemüveget kaptak. Azok a gyerekek javultak a legjobban, akik a vizsgálat megkezdése előtt a legrosszabbul teljesítettek az iskolában.
A vidéki gyermekek 35%-ának van látásproblémája

A Dr. Holhos csoportja által végzett kampányban az 1150 vizsgált gyermekből 400 vidéki volt. A 400-ból 138-nál találtak különböző fénytörési hibákat. Ez azt jelenti, hogy a falusi gyermekek 35%-ának van valamilyen szembetegsége. A távollátás, az asztigmatizmus, a rövidlátás, az amblyopia és a kancsalság a leggyakoribbak közé tartozott. Összehasonlításképpen, míg falun 10 óvodásból 3-nak van szemproblémája, addig városon csak 10 óvodásból 1 szenved látásproblémától.
Románia vidéki környezetéből nemcsak szemészeti rendelők és szakorvosok hiányoznak, hanem a látásproblémák kezelésének és megelőzésének fontosságáról szóló tájékoztatás is.
A World Vision Románia által végzett tanulmányban 6000 vidéki gyermek és felnőtt vett részt. Az eredmények azt mutatták, hogy a szülők több mint 61%-a még soha nem vitte el gyermekét szemészeti vizsgálatra, aminek fő okai a következők voltak: pénzhiány, túl nagy távolság a szemészhez, időhiány vagy az a felfogás, hogy „amíg a gyerekek nem panaszkodnak, addig nincsenek problémáik”.
A személyek nem viszik gyermekeiket szemészeti vizsgálatra

A rendszeres szemészeti szűrővizsgálatok elengedhetetlenek a szembetegségek korai felismeréséhez és a fénytörési hibák korrigálásához. Ez egyaránt vonatkozik a felnőttekre és különösen a gyermekekre, mivel a kisgyermekek látása 6 éves korukig folyamatosan fejlődik.
A korán felfedezett fénytörési hibákat megfelelően lehet kezelni. Az első lépés a szemészeti szakvizsgálat. A második lépés a fénytörési hibák gondos megfigyelése. A harmadik lépés a látás serkentése szemüveggel és/vagy látásterápiás gyakorlatokkal, amennyiben szükséges.
– Dr. Țicle Alexandra, a Dr. Holhoș klinika gyerekszemész szakorvosa
Mindezek ellenére, a személyek 56%-a nem tudja, hogy a gyermeknek 2 éves koráig 6 havonta, vagy legalább 3 éves koráig szűrővizsgálaton kell részt vennie.
Még aggasztóbb az a tény, hogy a felnőttek sem figyelnek oda a megelőző ellenőrzésekre. Az adatokból kiderült, hogy a személyek több mint 52%-a nem jár rutinellenőrzésre, 29%-uk csak akkor gondolja meg a vizsgálatot, ha már rosszabbul látja, 14%-uk pedig csak akkor kér időpontot orvoshoz, ha a szembetegségek tünetei jelentkeznek (fejfájás, száraz szem, hányinger). 9% még azt is elmondta, hogy soha nem járt még orvosnál.
A személyek bizonyos helyzetekben beutaló nélkül is elmehetnek szemészhez, a 2022. júniusi MS/CNAS rendelet 13. melléklete szerint. Emellett 2022 októberétől a különleges szociális helyzetű tanulók 200 lej/év értékű utalványt kapnak szemészeti ellenőrzésre és/vagy szemüvegvásárlásra.
A rendszeres szemészeti ellenőrzések mellett a szülők és a tanárok is nagyon fontos szerepet játszanak a gyermekek látásproblémáinak felismerésében. Dr. Holhoș csapata kiemel néhány jelet, amelyekre a felnőtteknek érdemes odafigyelniük:
- Homlokráncolás és hunyorgás közeli tevékenység közben;
- Túl közel hozza a dolgokat a szeméhez (könyvek, iratok, tablet, túl közel ül a tévéhez);
- Az egyik szem eltakarása vagy a fej megdöntése a tárgyakra való fókuszáláshoz;
- Viszketés a szemben;
- Fejfájás;
- Koncentrációs nehézségek;
- Túlzott könnyezés;
- Szemhéjcsüngés (szemhéjptosis);
- Képtelenség a szemkontaktus fenntartására;
- Fényérzékenység (fotofóbia).
Módszer
Az óvodáskorú gyermekek számára szervezett ingyenes szűrési kampány 2022 szeptemberétől 2023 januárjáig tartott. A program keretében 1150 gyermeket vizsgáltak meg – 400-at 18 vidéki óvodából és 750-et 12 városi óvodából. Az alkalmazott technológia a Plusoptix volt, egy korszerű készülék, amelyet kifejezetten úgy terveztek, hogy a kis páciensek ne érezzék kellemetlenül magukat. A kampány eredményeként számos olyan szülő, akinek gyermekénél problémát találtak, eljött velük a Dr. Holhoș hálózat klinikáira részletes szemészeti konzultációra. Az észlelt problémáktól függően a kis pácienseknek a fénytörési hibák kijavítására szemüvegeket vagy kezelési és korrekciós programokat javasoltak.
A kampány célja a megelőzés és a lakosság tájékoztatása volt a fénytörési hibák korai életkorban történő korrekciójának fontosságáról, valamint más szembetegségek felismeréséről. A Dr. Holhoș hálózat továbbra is a gyermekek szemészeti vizsgálatának fontosságára való figyelemfelhíváson kíván dolgozni, és célja, hogy évente ingyenes szűrési kampányokat tartson az óvodáskorú gyermekek körében.